czwartek, 4 marca 2010

Szukanie adresu w Google

Jakiś czas temu spotkałem się z przedziwnym dla mnie zjawiskiem. Mianowicie moja własna, rodzona mama szukała czegoś w Google. Spokojnie, w tym jeszcze nie ma nic dziwnego. Dziwnym natomiast jest to czego szukała. Byłem w ogromnym szoku, gdy zobaczyłem, że wpisuje w Google adres poczty, portalu nasza-klasa czy cokolwiek to tam było (pamięć niestety zawodzi). Zapytałem czemu tak robi, dlaczego nie wpisuje adresu tam gdzie jego miejsce - do paska adresu. Powiedziała, że tak się po prostu przyzwyczaiła. Swoją drogą, całkiem dziwne przyzwyczajenia ma moja mama. No, ale nic. Przyjąłem, że tak po prostu ma i tyle, nie ma się co przejmować.

Sytuacja powtórzyła się jednak. Tym razem u mamy koleżanki, która też zamiast wpisać pkp.pl (tym razem pamiętam jaka była to strona!) do paska adresu, wpisała to samo w Google i weszła w pierwszy link.

Zachowanie to było dla mnie strasznie dziwne. Trochę tak jakbym kurtkę i buty trzymał nie w przedpokoju ale w kuchni, do której musiałbym się udać przed wyjściem z domu. Dla mnie kompletnie bez sensu.

Zjawisko to jest najwyraźniej całkiem powszechne. Potwierdza to sytuacja sprzed kilku miesięcy, kiedy to po wpisaniu w Google frazy "facebook login" na pierwszym miejscu (było to spowodowane informacją o współpracy AOL z Facebook) pojawiała się ta oto strona www.readwriteweb.com. Jak zareagowali użytkownicy? Zapraszam do przezabawnej lektury jaką są komentarze pod notatką na stronie :)

Nowy wygląd Ubuntu 10.04 - coraz bliżej Mac OS X?

Canonical zaprezentowało nowy wygląd systemu, okładek płyty, logotypu, strony projektu i różnych gadżetów związanych z Ubuntu. Muszę powiedzieć, że całość prezentuje się naprawdę dobrze. Jest jednak jedna rzecz, które nie daje mi spokoju.

wtorek, 2 marca 2010

GNOME Shell - nowe podejście do pulpitu

GNOME Shell to tworzona od pewnego czasu alternatywa dla "normalnego" pulpitu GNOME. Jest to podstawa nadchodzącego GNOME 3. Jak piszą twórcy:
GNOME Shell is the defining technology of the GNOME 3 desktop user experience. It provides core interface functions like switching to windows and launching applications. GNOME Shell takes advantage of the capabilities of modern graphics hardware and introduces innovative user interface concepts to provide a delightful and easy to use experience.
Nie będę pisał co, po co i dlaczego. Wystarczy odwiedzić stronę projektu. Opiszę natomiast moje doświadczenia z tym alternatywnym środowiskiem. Jeżeli ma to dla kogoś znaczenie, to opisuję wersję 2.29.0+git20100301-0ubuntu1~9.10~ricotz1


Na pierwszy rzut oka pulpit prezentuje się całkiem normalnie. Nic specjalnie się nie zmieniło. Ikony są tam gdzie były, Docky też. Nieznacznie zmienił się panel, jednak nie ma w nim nic niezwykłego.  No może poza zegarem, który znajduje się na środku panelu :]


Wygląd Linuxa

Od kilku lat jako główny system używam Linuxa. Windows siedzi sobie gdzieś tam na dysku (czasem się w końcu do czegoś przyda), ale na co dzień używam "pingwinka". Pisałem już o tym, że jest to Ubuntu. Od kilku wersji, bardzo dużo mówi się o jego wyglądzie (widać to po wypowiedziach twórców, blogach o tej dystrybucji (te ostatnio skupiają się prawie wyłącznie na zmianach w wyglądzie)). Cały czas poruszany jest jednak temat tylko nowych ikon, obramowania okien, stylu gtk itp. Wszyscy zapominają jednak o tym co jest moim zdaniem najważniejsze! O spójności w wyglądzie poszczególnych aplikacji. Często zdarza się, że aplikacje różnie interpretują style gtk. Często spotykałem się z tym problemem. Znalazłem styl, który pięknie prezentował się na obrazku, przy uruchomionym Nautilusie, ale po zainstalowaniu okazało się, że już nie jest tak fajnie. A to któryś z apletów nie ma takiego tła jak reszta, a to okno rozmowy w Pidginie wygląda nie tak jak powinno.